התחברות  \/ 
x
הרשמה
x

חודש טבת בקבלה

חודש טבת בקבלה

מעובד משיעור של הרב יובל הכהן אשרוב

חודש טבת הוא אחד משלושה חודשים קשים ביהדות. תמוז, אב וטבת. אלה חודשי עשו, חודשי דין. אמנם, יש כוחות שליליים בחודש טבת, של רוגז ודחק, אך למעשה, כל דבר שהוא חשוך אם עושים בו תיקון, אפשר להוציא ממנו מעלה שבזמן אחר אי אפשר היה להוציא. כשיש דין (להבדיל משאין) ניתן להופכו לרחמים. חודש טבת הוא חודש של עבודת תיקון הדין, אפשר ממש לעשות בו מהפך לטובה.

טבת – טובות, רק חסרה ו' משמו של הקב"ה. חלק ממטרת הלימוד הוא להבין מה מהלך הדברים באופן טבעי, ומה אפשר לעשות כדי להפוך זאת לטובה, למעלה.

היהדות היא דת אקטיבית, שמנסה ליצור חיים של קדושה וטהרה – להזמין דברים טובים לתוך חיינו כי זה רצון הבורא. בחודש טבת יש עבודה רבה בנושא שדוחה קדושא זו, כמבואר להלן, מידת הכעס.

ע"פ ספר היצירה

המזל של חודש טבת הוא מזל גדי – יסוד אדמה

אדמה זה תמיד חומריות – נמוך – בדידות – הסתגרות – קרירות

יהודי שעוסק בתורה ומצוות הוא מעל למזל – אך האדם שהוא בן מזל גדי יש לו נטיה לשקוע בחומר, נטיה לעצבות ובדידות, מי שלא עושה עבודה עם עצמו ומניח למזל לעבוד עליו, יתמודד עם מידות אלה של קושי.

האות שאחראית על בריאת החודש היא ע'

התכונה של חודש טבת היא רוגז וכעס- וזה החודש לעבוד על העניין הזה באופן רציני מאוד, כפרוייקט של ממש.

האיבר בנפש – הכבד. בספר פנחס כתוב כי הכבד זה 'מלך המוות', והחרב איתה הוא עובד זה כיס מרה (מעניין שגם ברפואה הסינית הכבד קשור ישירות לכעס, תסכול, עצבנות ונטייה להתפרצויות) הסבר המונחים: 'מלאך המוות' ע"פ הקבלה, המה כוחות של משיכת אורות דרך קו שמאל בלי איזון עם הימין. כלומר תענוג-הנאה רגעית שאדם מושך, ממקור תכונה שלילית בנפש (ו/או ממקור תאווה ואיסור) כגון הרוגז והכעס.

הכעס מסלק את הנשמה, "כל הכועס כאילו עובד ע"ז" (שבת קה) מקום שאין השכינה שורה בו. ואכן זו מידה מאוד קשה. תיקון החודש, זה לא להדחיק את המידה – אלא להפוך את הדבר בשורשו, שלא יופיע כלל. ואיך עושים זאת ? אומרים 'לעולם ירגיז אדם את יצר הטוב על יצר הרע' (ברכות ח') האדם חייב לדעת שהוא מנהל מלחמה. נשים לב שבגמרא לא כתוב שהאדם צריך להלחם ישירות ביצר הרע, אלא 'ירגיז' אדם יצר טוב על יצר הרע. מה הכוונה? האדם לא צריך להתמודד חזיתית מול הצדדים השליליים שלו, אלא הוא צריך להגביר את הצדדים החיוביים שלו. הגמרא מציעה דבר מהפכני – צריך להרים את האדם לספירה גבוהה יותר, וממילא, הצד הרע יעלם. כלומר, איפה שיש דין למטה – אין דין למעלה. דין למטה שאדם עושה לעצמו נקרא גם "רוגזא טוב" קרי, לחשבון נפש. הרמח"ל במסילת ישרים אומר חייב האדם לפחות פעם ביום, ובעל התניה אף מציע זמן טוב לחשבון נפש- לפני השינה, ובו יש לשים את האצבע המאשימה על עצמך במקום על הזולת. דע תמיד כי יש לך צד אשם בעניין ובכלל, הכעס כראקציה על מה שלא קיבלת - הוא אבסורד!! אדם שרוצה להיות מאושר צריך לצאת מנקודה שלא מגיע לו כלום. כלומר לראות את המציאות בעין שאם קיבלתי משהו – אני שמח על כך ואם לא קיבלתי – פשוט לא מגיע לי!

תיקון חודש טבת

הכוכב השליט של טבת,כוכב שבתאי – ש.ב.ת, כוח שעוסק בהשבתה ובהחלט עלול להמנות עם יצר הרעוכוחות שליילים, מצבים נמוכים של מוגבלות,תסכול, עצב וכעס. אך מאידך דווקא בטבת, ישנה אפשרות להתרומם, להגביר את היצר הטוב ולהשבית את הכוחות השליליים, כאמור על ידי עשיית דין עצמי- "דין למטה" וכך תוך עשיית חשבון נפש וההתבוננות, לשנות פרספקטיבה לגמרי, שינוי הראייה - לראיית הטוב ותיקון הכעס בהתרוממות למקום גבוה יותר.

 • שתף:

תגובות (4)

 • רוני

  09 דצמבר 2013 בשעה 13:22 |
  מדהים איך אפשר להפוך את החושך לאור. אם יש לך לימון תעשה לימונדה...
  תודה רבה על ההכנה מראש

  השב

 • רחל

  11 דצמבר 2013 בשעה 16:01 |
  מאמר נפלא, חיבר לי הרבה נקודות לתמונה אחת ברורה. תודה רבה על הלימוד. אשריכם ישראל.

  השב

 • סןפיה פרידה רוזנפלד

  31 דצמבר 2013 בשעה 22:02 |
  תודה לרב יובל על המאמר הנפלא.
  נהנתי לקרא כל מילה ומילה.
  בתור ילידת חודש טבת מוטלת עלי הרבה עבודה.
  והצלחה לכולנו בתיקון המידה!

  השב

 • אלה שחף

  31 דצמבר 2017 בשעה 10:22 |
  על כל פשעים תכסה אהבה
  כמיהה לשפע נתינה

  השב

נשמח לראות את תגובתכם
שאלות,בקשות או בעיות יש לשלוח דרך טופס צור קשר באתר

התחבר לאתר על מנת להשאיר תגובות

subiconsml