התחברות  \/ 
x
הרשמה
x

חודש כסלו – עפ"י ספר היצירה

 

מאת הרב יובל הכהן אשרוב

 

 

ספר היצירה מייחס לכל חודש תכונות ועבודה רוחנית המיוחדות לו, והנלמדים ע"י מזל, אות, ואיבר מן הגוף הקשורים דווקא לחודש הזה. בפינה זו יובאו הדברים בקצרה עפ"י ספר הקבלה הראשון – ספר היצירה:

"המליך אות ס' בשינה וקשר לו כתר וצרפן זה בזה וצר בו קשת בעולם וכסלו בשנה וקיבה בנפש זכר ונקבה" (ספר יצירה, פרק ה').

האות של חודש כסלו היא האות ס'. המזל קשת. האיבר מן הגוף הוא הקיבה.

מובא בספר פרי לצדיק שהפרוש לכסלו הוא "מבטח ועוז "מלשון הפסוק: "אם שמתי זהב כסלי" כלומר כסלו ככיסוי, כמגן, כמבצר. הפסוק מתאר מצב של הגנה, ואכן גם האבן עזרא אומר "כסלו" = "כסה" מלשון משענת - יש על מי להשען.

בהלכות תפילת עמידה, ישנן הלכות השענות, לפיהן אסור להשען בתפילה אבל מותר להניח את הידיים לתמיכה. מה ההבדל? אומרת ההלכה, משענת זה שאם אתה מוריד את היד אתה נופל. בכל מצב אחר זה לא נקרא השענות. כלומר השענות אמיתית זה השלך יהבך עם השם (ואו אז) והוא יכלכלך.

 

מידת הבטחון של האדם:

ההשענות היא מידת הבטחון, ומידה זו הינה קריטית ליציבותו הנפשית וחוסנו של כל אדם ויותר מזה, ידוע כי כל הצלחת הפעולה של האדם, תלויה במידת הבטחון שלו באותה הפעולה. לכן אדם שאיו לו משענת, עלול לאבד עשתונות מכל מעשה, מאורע או דיבור מינורי. "כל פצעון גורם לו לאבד את העשתונות ולדאוג, אולי זה גידול ..." אומר הרב אשרוב.

ואכן, אחד נשען על זה שיש לו תואר שני בפסיכולוגיה, אחר בוטח בקביעות או בוותק. מטבענו, אנו נשענים על שקרים בכל מהלך חיינו. על הכלכלה, על המדינה על הרפואה והמדע על התרבות וכו'.

חודש כסלו מלמדנו, שכל השענות על דבר זמני ולא נצחי זו בחירה גרועה ביותר. יהודי חייב אדם להגיע להבנה שהשם הוא מחייה המציאות, והכל זה רצון השם, בזמן שיתר המשענות הם בגדר "משענת קנה רצוץ".

בלשון הקודש השם נקרא "אדון". לא כביטוי למאסטר גבוה, אלא שורש א. ד. נ מלשון אדני המשכן. שהיו עשויים מנחושת ותמכו את העמודים. גם אדן החלון הוא תומך החלון.

האות סמך המייצגת את חודש כסלו - לשון סמיכה, הינה סגורה ועגולה, ומייצגת מבצר פנימי והגנה. במזמור "אשרי יושבי ביתך" מובאות כל האותיות עפ"י סדרן. האות נ' הקודמת לס', היא אות המייצגת "נפילה" ולכן לא מופיעה כלל במזמור, אך מרומזת באות ס' שלאחריה: "סומך השם לכל הנופלים".

 

נ-ס חנוכה מציאות שמעל הטבע:

המכבים, קומץ כהנים כחושים שעסקו בלימוד תורה יום ולילה לא בדיוק היו חיילי חי"ר, מאידך האויב היווני היה שיא העוצמה הצבאית וכידוע הייתה זו מלחמת תרבות, שהרי לא רצו להשמיד את ישראל אלא לבטל את השבת, ברית המילה וקידוש החודש. כלומר לבטל את המוטיב היהודי שבסיסו הוא מציאות שמעל הטבע. אמר רבי יצחק מברדיצ'ב על הפסוק "קווי השם יחליפו כח": השם, אני אתן לך את כל הכח שלי אתה תתן לי את שלך.

החשמונאים טענו, לא באנו לעולם על מנת להתחרות ל-400 מטר. הכושר הגופני והתאטרון אינם יכולים להוות משענת רוחנית לאדם ועל זה - מסרו נפשם כמי שיש מבצר ובטחון אמיתי. כי על מנת לנטר לגובה, צריך קרקע מבטון להבדיל מספוג. מסירות נפש זה לדעת, שלא השכל, המעסיק, התואר או הקביעות יפרנסו את משפחתי, אלא יש הקב"ה שעליו בלבד אני סומך. מקור האנרגיה הוא איננו המזון, ואם אין סעיתא דשמיא לא יעזרו הרופאים הכי טובים! אבל בשביל מסירות נפש צריך בטחון ומשענת וזהו מהותו של חודש כסלו כאנטיתזה לגישה המודרנית. קניית הבטחון, העבודה של מעל לטבע כמאמר רבי חנינה בן דוסא: מי שאמר לשמן שידלוק יאמר לחומץ לדלוק.

 • שתף:

תגובות (1)

 • אלה שחף

  21 נובמבר 2017 בשעה 09:22 |
  מלא הטנא רב פאר
  כיס הלב מלא חניכה וניסים
  הודיה רבא
  אלה שחף

  השב

נשמח לראות את תגובתכם
שאלות,בקשות או בעיות יש לשלוח דרך טופס צור קשר באתר

התחבר לאתר על מנת להשאיר תגובות

subiconsml