בריאות טבעית - הנחות יסוד

הרב יובל הכהן אשרוב     הרפואה המודרנית עוסקת במחלות, ואנו מבקשים לעסוק בנושא הבריאות, כיצד לשמור עליה. יש נטייה שלא להאמין ברפואה טבעית, מפני שהיא נראית בעיני רבים כמופשטת מידי, ללא נתונים מדעיים כגון בדיקות דם וכדומה. הרפואה הקונבנציונאלית נראית לנו רצינית ומוסמכת יותר, בגלל הניסיון הרב שלה ובכלל, כל המציאות שלנו משופעת במכונים למיניהם ובבתי חולים, אך מי מאיתנו לא חש אכזבה מקבלת טיפול רפואי לא תואם, ואשר, לעיתים, אף קלקל את מצב הבריאות יותר מכפי שהיה בקדמותו?  

 הרב יובל הכהן אשרוב  

 

הרפואה המודרנית עוסקת במחלות, ואנו מבקשים לעסוק בנושא הבריאות, כיצד לשמור עליה.

יש נטייה שלא להאמין ברפואה טבעית, מפני שהיא נראית בעיני רבים כמופשטת מידי, ללא נתונים מדעיים כגון בדיקות דם וכדומה. הרפואה הקונבנציונאלית נראית לנו רצינית ומוסמכת יותר, בגלל הניסיון הרב שלה ובכלל, כל המציאות שלנו משופעת במכונים למיניהם ובבתי חולים, אך מי מאיתנו לא חש אכזבה מקבלת טיפול רפואי לא תואם, ואשר, לעיתים, אף קלקל את מצב הבריאות יותר מכפי שהיה בקדמותו?  קשה מאוד להתנתק מאורח החיים הזה שכולנו גדלנו עליו, שכאשר חולים,יש ללכת מיד לרופא, והוא ירפא. ישנה אמונה גדולה בעולם הרפואה המודרנית, למרות שגם הרופאים עצמם חשים לעיתים קרובות חוסר אונים מול מצבים שאין להם מענה ופתרון . הדבר נובע, בין היתר, מגישה ואיבחן ספציפיים של איבר מסוים בלי לראות את התמונה של האדם השלם והקשר בין האיברים השונים.   

לדוגמא, אדם שסובל מפצעים על פניו וגופו ילך לרופא עור, הרופא ייתן לו משחה או כדור לייבוש הפצעים.  האם הוא עלה על הבעיה?   האם הבין מדוע נוצרו הפצעים ודאג  לטפל שם?  לא.  הוא רואה פצעים בעור, משמע יש בעיית עור ושמה הוא מטפל, בסימפטום, לא בשורש.   הפרדה בין העור לשאר הגוף. 

למעשה, בטבע העור לא מופרד משאר הגוף, העור ניזון  מהדם, ואם יש רעילות או חומציות כלשהו בדם אחד המקומות שהם ישתחררו ממנו הוא דרך העור החוצה.  מה יעזור אם נייבש את הפצעים על העור כל עוד יש רעילות בדם?  ועוד יותר מזה, לאן הרעילות תשתחרר אם לא ניתן לה להשתחרר דרך העור?

הרפואה הטבעית אומרת אני מטפלת באדם כשלם.  בעיה שיש לו בעור מצביעה על משהו פנימי יותר שאותו אנחנו צריכים לאתר ואותו לפתור. וזו למעשה אחת מהנחות היסוד של הרפואה הטבעית: הגוף מהווה יחידה אחת, שלמה וכוללת.

כלומר, אם הריאות אינן תקינות, כל האיברים שבגוף לא יקבלו את החמצן הדרוש. אם הכבד "חולה" כל הדם שיזרום בגוף יהיה מורעל. אם יש "מחלת לב" כל האיברים שבגוף לא יקבלו מספיק דם וכו'.

וזה הולך גם הפוך, הטיפול בסימפטום שתוקף איבר מסוים, לא רואה את הקשר בין האיברים השונים ואת הגוף כיחידה אחת שלמה, ומשום כך לא פותר את שורש הבעיה.  לפעמים אפילו מחריף אותה.

לדוגמא, במקרה שתיארנו של הפצעים, משחה שתייבש את הפצעים לא פתרה את הרעילות בדם ולפעמים היא מונעת ממנה אף לצאת החוצה ולהשתחרר דרך העור, ואז הרעילות מתמקמת ברקמות ויוצרת נזק יותר קשה.

על אותו משקל, אם נראה יובש קיצוני בכפות הרגליים עם עור יבש וסדוק – 'סוליות' מה שנקרא, אם נעשה רק מניקור לרגליים הבעיה תחזור, אנחנו צריכים לבדוק באופן כללי את זרימת הדם.

אבל האדם כיחידה אחת שלימה זו למעשה הנחת היסוד השניה.  הנחת היסוד הראשונה של הבריאות הטבעית אומרת שהחיים נוטים לבריאות . כלומר, שהמושג בריאות הוא עצם החיים. הגוף נוטה תמיד להיות בריא וישנו תהליך מתמיד בבריאה של שמירת הבריאות, זהו תהליך טבעי וספונטאני ללא צורך בשום התערבות. אם נתבונן בתהליכים שונים במציאות החל מכוס מים רותחים ועד לתהליכים מורכבים ביותר, נראה שהנטייה וה"רצון הפנימי" הוא לשמור על מצב יציב, הומיאוסטזיס, וכל התנועה והחיים נוטים לכיוון זה. כשאדם נשרט בידו, החתך נסגר לבד, ללא שום התערבות חיצונית. מכה שכואבת, עוברת מעצמה, עצם שבורה מתאחה לבד.  הטבע שואף כל הזמן "לתקן" את חוסר האיזון ולהגיע להרמוניה. להחזיר את המצב לקדמותו, כפי שהיה בתחילת בריאתו, במצבו הראשוני.

הנגזרת של הנחת יסוד זו היא הנחת היסוד השלישית האומרתשקיימים בגוף חזק ריפוי חזקים ביותר שבכוחם להחזיר את מצב הבריאות לקדמותו, בתנאי ששומרים על חוקי החיים.

לעיתים אנו נתקלים באנשים שחלו במחלות קשות ביותר ובאופן מפליא התרפאו, למרות "הנבואות השחורות" שניבאו להם הרופאים. ואכן, יש בגוף כוחות ריפוי חזקים ביותר, שאם רק נתבונן בהם נשתומם עד מאוד.  וכוחות ריפוי אלו, בכוחם להחזיר את הבריאות לקדמותה, אפילו במצבים קשים ביותר, אם רק נשמור על חוקי החיים ולא נפריע לתהליך הריפוי הטבעי לקרות.

נעשו מחקרים שהראו שאנשים מאמינים התרפאו מהר יותר מאנשים שאינם מאמינים. כלומר, גם לכח של המחשבה והאמונה תפקיד מרכזי ביותר בתהליך הריפוי הטבעי, והשמחה מהווה גורם חשוב ביותר.

ישנם מקרים נדירים, שלגוף אין יותר את הכוח והמשאבים להחזיר את המצב לקדמותו. מחלה זו מוגדרת כמחלה אי-רורסבילית, מחלה בלתי הפיכה.

הנחת יסוד רביעית טוענת שהגוף או הטבע לעולם  אינם טועים. אפילו תופעות שנראות לנו כאסון אינן קורות במקרה, או בטעות. אין טעויות. אם הייתה טעות אחת במערכת, היא היתה גוררת אין ספור טעויות אחריה, כי כל גורם בגוף קשור להמון גורמים אחרים, ואז לא הייתה יכולת  קיום אף לרגע אחד.

הרפואה המודרנית הכניסה מושג בשם מחלה אוטואימונית לפני כ-30 שנה לערך. מחלה מסוג זה מוגדרת ככשל של מערכת החיסון והרג עצמי של רקמות בגוף, ע"י מערכת החיסון כתוצאה מ"בלבול" וזיהוי רקמות עצמיות כגורם זר.

הרפואה הטבעית טוענת, וכשאני אומר הרפואה הטבעית אני מתכוון לשלטון, לינדלר, תומפסון, טילדן, טרול  והרבה פעמים גם הרמב"ם, שמה שנראה לנו לעיתים כ"טעות" של הגוף אינו אלא שיקול ושיכלול של כל האפשרויות ובחירה של הגוף בהקרבת איבר מסוים לטובת החיים.

לדוגמא, כאשר אדם מתעלף. לנו זה נראה כטעות, כדבר לא תקין שהנה משהו לא בסדר והגוף הגיע לידי עלפון. אכן משהו פנימי לוקה, אך "הגוף" בחר להקריב, במקרה זה , את הסיכון לקבלת מכה עקב העילפון, ובתמורה שהדם ימשיך לזרום למח והחיים ימשיכו. לא הייתה פה שום טעות. אין כשל בחוקים ורק לעיתים נדירות ,הפתרון הוא מוות, קודם זמנו.

חובה עלינו "לסמוך" יותר על האינטליגנציה הפנימית המופלאה שנטע בנו הבורא, ולתת לדברים לקרות באופן טבעי, ולא לחשוב שאנו מבינים יותר טוב מהגוף עצמו. אין זה נכון כלל.

תגובות