לא לטפל בסימפטומים

כשחכמים היו רוצים שיברכו אותם, הם בקשו לעצמם את הברכה: ה’ יצילני מפיזור הנפש. פיזור הנפש זו קללה עבורם. כשהנפש מפוזרת, אין ריכוז. אי אפשר לשבת לרגע בשלווה ולהיות רגוע. את הסימן לביטחון אמיתי אי אפשר לזייף. מי שלא ישיג את זה, לא תהיה לו מנוחת הנפש. הוא נראה לכאורה רגוע, יושב בסלון מול הטלוויזיה, אבל בתוכו כולו מלא מערבולות, וזה מה שיוצר אצלו פחדים, חרדות וחולשה. אלה הסימפטומים של חוסר ביטחון: בשלב הראשון פיזור הנפש, ואחר כך חולשה, חולי וכל השאר. טיפול באמצעות פסיכותרפיה או כדורים לא יעזור. ב”בריאות טבעית” לומדים שהסימפטומים הם לא המחלה, אלא התוצאה של המחלה. צריך לסלק את הסיבה לחולי, והסיבה פה היא חוסר ביטחון. חוסר ביטחון יוצר את כל ההשתלשלות הזו והתחושה שאין על מי להישען, אין על מי לסמוך, כמו עלה נידף ברוח. לכן רבנו בחיי כותב: “מהות הביטחון היא מנוחת נפש הבוטח”. להרגיש שלווה פנימית, בלי דאגות. הרמב”ם אומר שלעתיד לבוא יחיו חיים ארוכים. דרך אגב, רואים בחוש שזה כבר מתקרב אלינו.

כשהייתי ילד, אדם בן 70 נחשב מאד זקן. היום הוא לא נחשב זקן. החיים התחילו להתארך. הרמב”ם כותב שהסיבה לחיים הארוכים שיהיו בעתיד היא שתוסר הדאגה, לא יהיו דאגות.
חיים בלי דאגות אולי נשמעים משעממים במוח הקרימינלי שלנו, אבל אלו החיים הכי טובים והכי ארוכים. הדאגות מקצרות את החיים, ומה שגורם לדאגות הוא שלא בוטחים במי שצריך לבטוח בו. אין ביטחון בחיים, במציאות, בכסף, בבריאות. ביטחון הוא תנאי ראשון להתחלת העבודה, כי אם מתחילים לעבוד מתוך פיזור הנפש, זה לא יתקיים.
אמונה וביטחון הם היסודות החזקים של האדם הרוחני האמיתי. ככל שיש יותר ביטחון, יש יותר שלוות נפש. זה הסימן. הביטחון מציל את האדם מכל הדאגות והתנועות הרגילות שיש לאנשים בחיים, לכן אם נתחזק בזה, לא נצטרך להתעסק בכל השאר. כמו ב:בריאות טבעית”, ברגע שעושים ניקוי רעלים, הסימפטומים נעלמים. אין יותר מיגרנות, אין לחץ דם גבוה. אפילו רופאים מתפלאים מזה, ולא מבינים איך ניקוי רעלים על ידי טבעונות עוזר לתופעות כאלה. צריך להבין שאלה רק סימפטומים של החולי, והחולי הוא דם עם רעלים, שומן וכדומה. ברגע שמטפלים בו, הכל מסתדר. כך גם בענייננו. הפחדים והחרדות הם רק סימפטום, לא צריך לטפל בהם אלא לחזק את הביטחון, וכל השאר יבוא על מקומו.

 

מעטפה של ביטחון

כדי להבין את מהות הביטחון בצורה פנימית, צריך ללמוד את מה שכתב בעל “הסולם” בספר “אור הבהיר”. זה ספר לא כל כך מוכר, אבל יש בו מאמרים יקרים מפז. בערך “ביטחון” הוא כותב שביטחון הוא מלשון טיחה. כמו טיח שעוטף משהו מסביב, כך הביטחון עוטף את האדם. זה סוד הכתוב: “והבוטח בה’ חסד יסובבנו” (תהלים לב, י). מי שזוכה לביטחון אמיתי, מרגיש שמסובב אותו כמו ענן של אנרגיה שמגן עליו. הוא מרגיש ששום דבר רע לא יכול לקרות לו. הוא לא יקבל שום דבר מסביב, אלא רק חסדים – השפעות טובות וברוכות. כך אומר דוד המלך: “אך טוב וחסד ירדפוני כל ימי חיי” (שם כג, ו). היה לו ביטחון כל כך חזק בה’, שאפילו כאשר שאול רדף אחריו להרוג אותו, הוא אמר שזה טוב וחסד. זה היה ההרגש שלו, ששום דבר רע לא יכול לקרות לו. דוד המלך כתב בתהלים: “גם כי אלך בגיא צלמוות, לא אירא רע כי אתה עמדי” (שם שם ד). אני לא מפחד מהרע, כי אתה עמדי. הוא היה המלך היחיד שאמר: “ארדוף אויבי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם” (תהלים יח, לח). הוא היה בטוח בכוח שלו לנצח במלחמה, לא משום שהיה גאוותן, אלא משום היה לו ביטחון חזק מאוד בקדוש ברוך הוא. הוא ידע שאם אין לאדם שום חטא – לא יקרה לו שום דבר רע. אנשים עלולים לחשוב שבעל ביטחון הוא גאוותן שסומך על הכוחות שלו, אבל זה לא כך. מי שיש לו ביטחון בה’, ככל שהוא ממעיט את הישות שלו ומבין שאין לו בכלל כוחות משלו, כך ה’ נותן לו יותר. כשאדם מוריד את ה’ יש, את ה-אני, הוא מקבל יותר כוחות מהבורא יתברך, ואז הרגשת הביטחון שלו מתחזקת. הרב אשלג אומר, שמי שחי מתוך ביטחון בה’, החסד סובב אותו כל הזמן, כאילו כבר השיג אותו בהווה. הוא שמח כמו עובד שכבר קיבל את המשכורת. את האנרגיה שהוא אמור לקבל בעתיד, הוא מקבל כבר עכשיו, וחי את העתיד בהווה. הוא מקבל היום את האנרגיות של מחר. אגב, השורש של המילה עתיד הוא ‘דעת’. כאשר אומרים למישהו שעוד שבועיים עומד להגיע מישהו מחו”ל שהוא מחכה לו כבר כמה שנים, הוא מקבל הארה מזה ושמח כבר עכשיו. זאת בתנאי שהוא בטוח שאומרים לו את האמת. אם הוא מפקפק בזה, הוא לא ישמח כל כך. זה נקרא קבלת אור מהעתיד. אדם יכול לקבל מנה של אור כללי מהעתיד לפי מידת הביטחון שלו בה’. הרב אשלג אומר שאדם שזוכה לביטחון אמיתי, אז האור מהעתיד מתלבש בו כבר בהווה, ולכן כתוב ‘חסד יסובבנו’. החסד מסובב אותו ומגן עליו מכל הכיוונים, בכל העניינים. זוגיות, אוכל, כסף, עבודה – בכולם הוא מרגיש חסד כבר עכשיו.

 

להדפסת המאמר – לחצו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *