זה התחיל לפני כמה שבועות, מתי זה היה? נראה לי כמעט חדשים.
צלצלה אלי מישהי שסיפרה לי שהיא מטפלת בשיטה רגשית כלשהי. לזוג אחד מהמטופלים שלה נולד ילד בשעה טובה, רק שההורים לא עשו לו ברית מילה.

למה? שיקולים הומאניים כביכול. המטפלת, שלב יהודי חם פועם בקרבה, לא השלימה עם הגישה הזאת. מה זאת אומרת לא עושים לו ברית?! היא דיברה ודיברה ולא הרפתה, בסוף עלה בדעתה לתת להם את הדיסק שלנו על ברית מילה – וזה עבד. אבל לא עד הסוף. נשברו חומות, נפתחו אזנים ולבבות אבל את הברית בכל זאת עדיין לא עשו.

אתמול בבוקר (יום שלישי) צלצלה אלי האמא עם כל ההתלבטויות והפחדים והחרדות וההשקפות השכלתניות, והתחלנו שיחה של חצי שעה שעה על כל הנושא. “הנשמה של הילד הזה” אמרתי לה בשורה תחתונה “מורידה כל יום דמעות מתי יעשו לה כבר ברית מילה. אני מקווה שהדמעות האלה יכנסו לך ללב”, והן נכנסו, האמא הסכימה.

בסדר, היא אמרה, אבל אם עושים ברית זה רק בתנאי שהרב יובל אשרוב הוא הסנדק, מתי הוא יכול? “היום ” אמרתי בלי לחשוב הרבה. “היום יש לו שיעור סגור אצל עודד מנשה ועדן הראל אחרי השיעור תבואו ונעשה את הברית”.

נשאר לי לקבל אישור מבעלי, מעדן, להשיג מוהל, מניין לברית, קייטרינג מהרגע להירגע והעיכוב הכי גדול – אישור מהבוס של הבעל לשחרר אותו לברית של הבן שלו! כמה שזה נשמע מוזר הבוס לא הסכים, אין לבוס מחליף לבעל שעושה שליחויות לכן הוא לא יכול לעשות היום ברית לבן שלו….

“תני לי רגע להדליק נר לרבי מאיר בעל הנס ולצדיקים, נפעל קצת בשמיים” אמרתי לאמא “אלוקה דרבי מאיר ענני, אלוקה דרבי מאיר ענני” לחשתי את התפילה של כל הדורות אל מול הנר, והדלקתי נר נוסף גם לרבי יוסף קארו, בעל ה’שולחן ערוך’. “רבי יוסף קארו” בכיתי “אתה יודע מה זה שלא עושים ברית בזמן, גם לך לא עשו ברית בזמן ונצרכת לבוא בגלגול רק כדי שימולו אותך בזמן, אנא פעל שלא יהיו יותר עיכובים, שהברית תתקיים היום…”

כמובן שהצדיקים פעלו בשמים והכל הסתדר. לא תיכף ומיד ממש, קודם כל הודענו שכל ההפסדים שיהיו לבעל העסק בזמן שהאבא בברית – אנחנו לוקחים עלינו, אבל אחרי שזיכו אותנו לעשות קצת מסירות נפש על המצווה הכל כבר הסתדר בלי זה.

מה זה הסתדר? היו כמובן עוד אי אלו עיכובים – כי האמא פחדה לעשות ברית לבן שלה בלי הרדמה כשהוא הגיע כבר למעלה משמונה קילו! אבל המוהל המנוסה, שכבר מהל לפחות 6500 תינוקות! הרגיע אותנו ואמר שאין מה לדאוג והכל יהיה בסדר גם עם האלחוש.

אז אם פחדתי מההיסטריה של האמא, עדן ויעל בר זוהר ואתי אנקרי בכו יותר מהאמא אז כנראה שהכל באמת הסתדר, ויקרא שמו בישראל ניתאי. במשנה באבות א’, ז’ כתוב: נתאי הארבלי אומר: הרחק משכן רע, ואל תתחבר לרשע ואל תתייאש מן הפורענות”.

כשם שנכנס למילה כך יכנס בעז”ה לתורה לחופה ולמעשים טובים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *